CHIEFTEC Polaris 550W certified 80Plus
Gamintojas: CHIEFTEC
Prekės kodas (MPN): PPS-550FC
Prekės kodas (MPN): PPS-550FC
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | - | 101,62 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Chieftec Polaris Series 550W - power supply - 550 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.4/ EPS12V |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 2.025 kg |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V |
| Power capacity: | 550 Watt |
| Output current: | +5V - 20 A +3.3V - 20 A +12V1 - 45 |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX with detachable 4 pin section 2 x power 8 pin EPS |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 14 cm x 8.7 cm |
| Manufacturer warranty: | 2-year warranty |
Aprašymas The Polaris series brings CHIEFTEC's trusted and proven experience with high quality, 80 PLUS Gold certified, fully modular power supplies back to the forefront of modern technology. Polaris series PSU's feature state-of-the-art technical design including LLC half-bridge converter with DC-to-DC technology, as well as high power-density to allow higher efficiency and power output with a more compact size. With the size of only 140 mm in length and fully modular cable management, the Polaris series is easy to install in any system for standard ATX PSU. Cable lengths of 650 mm ensure that these power-supplies can be used even in large builds. Whether a small PSU housing for compact system is needed or longer cables for large systems, the Polaris series can be trusted to do the job with top performance and efficiency. Funkcijos 80 PLUS Gold certified efficiency Fully modular cable management High power density design for compact size LLC half-bridge converter with DC-to-DC technology |
| Product description: | Chieftec Polaris Series 550W - power supply - 550 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.4/ EPS12V |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 2.025 kg |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V |
| Power capacity: | 550 Watt |
| Output current: | +5V - 20 A +3.3V - 20 A +12V1 - 45 |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX with detachable 4 pin section 2 x power 8 pin EPS |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 14 cm x 8.7 cm |
| Manufacturer warranty: | 2-year warranty |
Aprašymas
The Polaris series brings CHIEFTEC's trusted and proven experience with high quality, 80 PLUS Gold certified, fully modular power supplies back to the forefront of modern technology. Polaris series PSU's feature state-of-the-art technical design including LLC half-bridge converter with DC-to-DC technology, as well as high power-density to allow higher efficiency and power output with a more compact size.
With the size of only 140 mm in length and fully modular cable management, the Polaris series is easy to install in any system for standard ATX PSU. Cable lengths of 650 mm ensure that these power-supplies can be used even in large builds. Whether a small PSU housing for compact system is needed or longer cables for large systems, the Polaris series can be trusted to do the job with top performance and efficiency.
Funkcijos
80 PLUS Gold certified efficiency
Fully modular cable management
High power density design for compact size
LLC half-bridge converter with DC-to-DC technology