CHIEFTEC 600W PSU 80 PLUS 230V ATX WHITE
Gamintojas: CHIEFTEC
Prekės kodas (MPN): APB-600B8
Prekės kodas (MPN): APB-600B8
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | - | 55,43 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Chieftec VALUE SERIES APB-600B8 - power supply - 600 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.3 |
| 80 plus certification: | 80 PLUS |
| Weight: | 1.42 kg |
| Input voltage: | AC 200 - 240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V, -12V, +5Vsb V |
| Power capacity: | 600 Watt |
| Output current: | +3.3V - 20 A +5V - 20 A +12V - 46 |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 14 cm x 8.7 cm |
| Manufacturer warranty: | 2-year warranty |
Aprašymas The Chieftec VALUE SERIES APB-600B8 power supply is a robust solution for powering PC and server systems. Designed for efficiency and reliability, it features an 80 PLUS certification, indicating a high level of energy efficiency. This model is equipped with a 120 mm fan that utilizes Automatic Fanspeed Control (AFC) to maintain cooling and minimize noise, ensuring your system operates smoothly under various loads. With active Power Factor Correction (PFC) and a power factor of 0.9, it enhances the power supply's efficiency, making it an eco-friendly choice. The APB-600B8 is built to protect your system with features against overpower, overvoltage, short-circuit, surge & inrush, and undervoltage, ensuring the longevity and stability of your components. Its compatibility with PC/Server and a variety of power output connectors, including 24 pin ATX, 8 pin EPS12V, 8 pin PCI Express, Molex/floppy, and SATA, make it a versatile and essential part of your system's hardware. Funkcijos 600 Watt power supply compatible with PC/Server 80 PLUS certified for energy efficiency Active PFC with a power factor of 0.9 120 mm cooling fan with AFC for optimal thermal performance Comprehensive protection mechanisms for system stability |
| Product description: | Chieftec VALUE SERIES APB-600B8 - power supply - 600 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.3 |
| 80 plus certification: | 80 PLUS |
| Weight: | 1.42 kg |
| Input voltage: | AC 200 - 240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V, -12V, +5Vsb V |
| Power capacity: | 600 Watt |
| Output current: | +3.3V - 20 A +5V - 20 A +12V - 46 |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 14 cm x 8.7 cm |
| Manufacturer warranty: | 2-year warranty |
Aprašymas
The Chieftec VALUE SERIES APB-600B8 power supply is a robust solution for powering PC and server systems. Designed for efficiency and reliability, it features an 80 PLUS certification, indicating a high level of energy efficiency. This model is equipped with a 120 mm fan that utilizes Automatic Fanspeed Control (AFC) to maintain cooling and minimize noise, ensuring your system operates smoothly under various loads. With active Power Factor Correction (PFC) and a power factor of 0.9, it enhances the power supply's efficiency, making it an eco-friendly choice. The APB-600B8 is built to protect your system with features against overpower, overvoltage, short-circuit, surge & inrush, and undervoltage, ensuring the longevity and stability of your components. Its compatibility with PC/Server and a variety of power output connectors, including 24 pin ATX, 8 pin EPS12V, 8 pin PCI Express, Molex/floppy, and SATA, make it a versatile and essential part of your system's hardware.
Funkcijos
600 Watt power supply compatible with PC/Server
80 PLUS certified for energy efficiency
Active PFC with a power factor of 0.9
120 mm cooling fan with AFC for optimal thermal performance
Comprehensive protection mechanisms for system stability