Asus TUF GAMING B650M-PLUS Processor family AMD, Processor socket AM5, DDR5 DIMM, Memory slots 4, Supported hard disk drive interfaces SATA, M.2, Number of SATA connectors 4, Chipset AMD B650, micr
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | - / - | 210,20 € | ||
| S2 | - / - | 208,31 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 278.00 mm |
| Gross height (mm): | 70.00 mm |
| Gross weight: | 1.47 kg |
| Gross width (mm): | 275.00 mm |
| Net weight: | 1.17 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 250.00 g |
| Plastic (No PET): | 50.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.30 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Memory slots: | 4 |
| Chipset: | AMD B650 |
| Producer product name: | TUF GAMING B650M-PLUS |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA, M.2 |
| Compatible processor series: | Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors |
| Processor family: | AMD |
| Motherboard form factor: | micro-ATX |
| Supported memory types: | DDR5 DIMM |
| Processor socket: | AM5 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| Palette Qty: | 323 pc(s) |
Aprašymas The ASUS TUF Gaming B650M-Plus motherboard is designed to cater to the needs of gamers and PC enthusiasts seeking a reliable, high-performance foundation for their next build. This motherboard is compatible with Ryzen 7000 Series processors, ensuring that users can leverage high CPU technology for excellent gaming and multitasking performance. With support for DDR5 memory at speeds up to 6400 MHz (O.C.), it offers a significant bandwidth boost for data-intensive applications and gaming. The motherboard also features dual M.2 slots, accommodating both PCIe 4.0 and 5.0, which allows for fast storage configurations that can significantly reduce load times. Connectivity is a strong suit of this motherboard, with a comprehensive array of ports including HDMI, DisplayPort, and USB-C 3.2 Gen 2x2, ensuring compatibility with a wide range of peripherals and displays. For gamers looking to customize their setup, ASUS Aura Sync provides a vast spectrum of colors and effects to synchronize lighting across an ecosystem of compatible devices. The ASUS TUF Gaming B650M-Plus is built to offer a robust platform that's reliable in long gaming sessions as well as in performance. Funkcijos Supports Ryzen 7000 Series processors for high performance 4 DIMM slots supporting up to 6400 MHz (O.C.) DDR5 memory for fast data speeds Dual M.2 slots for high-speed storage solutions, with support for PCIe 4.0 and 5.0 2.5 Gigabit Ethernet for high-speed network connectivity ASUS Aura Sync for personalized system lighting |
| Gross depth (mm): | 278.00 mm |
| Gross height (mm): | 70.00 mm |
| Gross weight: | 1.47 kg |
| Gross width (mm): | 275.00 mm |
| Net weight: | 1.17 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 250.00 g |
| Plastic (No PET): | 50.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.30 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Memory slots: | 4 |
| Chipset: | AMD B650 |
| Producer product name: | TUF GAMING B650M-PLUS |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA, M.2 |
| Compatible processor series: | Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors |
| Processor family: | AMD |
| Motherboard form factor: | micro-ATX |
| Supported memory types: | DDR5 DIMM |
| Processor socket: | AM5 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| Palette Qty: | 323 pc(s) |
Aprašymas
The ASUS TUF Gaming B650M-Plus motherboard is designed to cater to the needs of gamers and PC enthusiasts seeking a reliable, high-performance foundation for their next build. This motherboard is compatible with Ryzen 7000 Series processors, ensuring that users can leverage high CPU technology for excellent gaming and multitasking performance. With support for DDR5 memory at speeds up to 6400 MHz (O.C.), it offers a significant bandwidth boost for data-intensive applications and gaming.
The motherboard also features dual M.2 slots, accommodating both PCIe 4.0 and 5.0, which allows for fast storage configurations that can significantly reduce load times. Connectivity is a strong suit of this motherboard, with a comprehensive array of ports including HDMI, DisplayPort, and USB-C 3.2 Gen 2x2, ensuring compatibility with a wide range of peripherals and displays.
For gamers looking to customize their setup, ASUS Aura Sync provides a vast spectrum of colors and effects to synchronize lighting across an ecosystem of compatible devices. The ASUS TUF Gaming B650M-Plus is built to offer a robust platform that's reliable in long gaming sessions as well as in performance.
Funkcijos
Supports Ryzen 7000 Series processors for high performance
4 DIMM slots supporting up to 6400 MHz (O.C.) DDR5 memory for fast data speeds
Dual M.2 slots for high-speed storage solutions, with support for PCIe 4.0 and 5.0
2.5 Gigabit Ethernet for high-speed network connectivity
ASUS Aura Sync for personalized system lighting