ASUS TUF GAMING B650-PLUS | Processor family AMD B650 | Processor socket 1 x Socket AM5 | 4 DIMM slots - DDR5, non-ECC, ECC, on-die ECC, unbuffered | Supported hard disk drive interfaces SATA-600 (RAI
Gamintojas: Asus
Prekės kodas (MPN): 90MB1BY0-M0EAY0
Prekės kodas (MPN): 90MB1BY0-M0EAY0
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. | 234,67 € | ||
| S2 | - / - | 232,51 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 305.00 mm |
| Gross height (mm): | 100.00 mm |
| Gross weight: | 0.88 kg |
| Gross width (mm): | 234.00 mm |
| Net weight: | 0.78 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 80.00 g |
| Plastic (No PET): | 20.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.10 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:5:2017-04-01 |
| Producer: | Asus |
| Palette Qty: | 121 pc(s) |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA-600 (RAID), 3 x M.2 |
| Processor family: | AMD B650 |
| Supported memory types: | 4 DIMM slots - DDR5, non-ECC, ECC, on-die ECC, unbuffered |
| Processor socket: | 1 x Socket AM5 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| Warranty: | 36 month(s) |
Aprašymas ASUS TUF Gaming B650-Plus takes all the essential elements of the AMD Ryzen 7000-series processors and combines them with game-ready features and proven durability. Engineered with military-grade components, an upgraded power solution and a comprehensive cooling system, this motherboard goes beyond expectations with rock-solid and stable performance for marathon gaming. TUF Gaming motherboards also undergo rigorous endurance testing to ensure that they can handle conditions where others may fail. Aesthetically, this model incorporates rugged off-black and geometric design elements to reflect the dependability and stability that defines the TUF Gaming series. Funkcijos CPU performance boost All-around energy efficiency UEFI BIOS Teamed power stages 8 + 4 pin ProCool power connectors TUF chokes TUF capacitors Digi+ VRM DDR5 OC 6400 PCIe 5.0 support Enlarged VRM heatsink Optimized M.2 heatsink design 2.5 Gb Ethernet Two-way AI noise cancelation Realtek 7.1 surround sound DTS Audio Processing Addressable Gen 2 RGB header |
| Gross depth (mm): | 305.00 mm |
| Gross height (mm): | 100.00 mm |
| Gross weight: | 0.88 kg |
| Gross width (mm): | 234.00 mm |
| Net weight: | 0.78 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 80.00 g |
| Plastic (No PET): | 20.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.10 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:5:2017-04-01 |
| Producer: | Asus |
| Palette Qty: | 121 pc(s) |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA-600 (RAID), 3 x M.2 |
| Processor family: | AMD B650 |
| Supported memory types: | 4 DIMM slots - DDR5, non-ECC, ECC, on-die ECC, unbuffered |
| Processor socket: | 1 x Socket AM5 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| Warranty: | 36 month(s) |
Aprašymas
ASUS TUF Gaming B650-Plus takes all the essential elements of the AMD Ryzen 7000-series processors and combines them with game-ready features and proven durability. Engineered with military-grade components, an upgraded power solution and a comprehensive cooling system, this motherboard goes beyond expectations with rock-solid and stable performance for marathon gaming. TUF Gaming motherboards also undergo rigorous endurance testing to ensure that they can handle conditions where others may fail. Aesthetically, this model incorporates rugged off-black and geometric design elements to reflect the dependability and stability that defines the TUF Gaming series.
Funkcijos
CPU performance boost
All-around energy efficiency
UEFI BIOS
Teamed power stages
8 + 4 pin ProCool power connectors
TUF chokes
TUF capacitors
Digi+ VRM
DDR5 OC 6400
PCIe 5.0 support
Enlarged VRM heatsink
Optimized M.2 heatsink design
2.5 Gb Ethernet
Two-way AI noise cancelation
Realtek 7.1 surround sound
DTS Audio Processing
Addressable Gen 2 RGB header