ASUS RTX3050 OC 6GB LP BRK
Gamintojas: ASUS
Prekės kodas (MPN): 90YV0KQ0-M0NA00
Prekės kodas (MPN): 90YV0KQ0-M0NA00
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 331,04 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB - OC Edition - graphics card - GF RTX 3050 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 4.0 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory: | 6 GB GDDR6 |
| Memory speed: | 14 Gbps |
| Core clock: | 1507 MHz |
| Boost clock (oc): | 1537 MHz |
| Cuda cores: | 2304 |
| Memory interface: | 96-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max monitors supported: | 3 |
| Interfaces details: | DisplayPort HDMI DVI-D |
| Api supported: | OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 18.2 cm x 6.9 cm |
Aprašymas The ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB graphics card is a powerful tool for gamers and creative professionals. With its NVIDIA GeForce RTX 3050 processor and 6 GB of GDDR6 SDRAM, it delivers high-quality visuals and performance. The card's 96-bit bus width and 14 Gbps memory speed ensure that images are crisp and movements are smooth, even at resolutions up to 7680 x 4320. Designed to keep cool under pressure, it features a dual fan design, dual ball bearing fans, and AUTO-EXTREME technology, ensuring durability and reliability. The inclusion of 2nd gen Ray Tracing Cores and 3rd gen Tensor Cores brings games to life with realistic lighting and shadows, while NVIDIA Ampere GPU technology provides the computational power needed for demanding tasks. Whether you're gaming, streaming, or working on complex creative projects, the ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB offers the performance, reliability, and compatibility needed to excel. Funkcijos NVIDIA Ampere streaming multiprocessors: the Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency 2nd Generation RT Cores: experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole level of ray-tracing performance 3rd Generation Tensor Cores: get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS These cores deliver a massive boost in game performance and AI capabilities OC edition: Boost Clock 1537 MHz (OC Mode) / 1507 MHz (Default Mode) IP5X dust resistance offers protection from particle ingress for better durability Dual-ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs A 2-slot design maximizes compatibility and cooling efficiency for superior performance in small chassis Auto-Extreme technology uses automation to enhance reliability |
| Product description: | ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB - OC Edition - graphics card - GF RTX 3050 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 4.0 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory: | 6 GB GDDR6 |
| Memory speed: | 14 Gbps |
| Core clock: | 1507 MHz |
| Boost clock (oc): | 1537 MHz |
| Cuda cores: | 2304 |
| Memory interface: | 96-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max monitors supported: | 3 |
| Interfaces details: | DisplayPort HDMI DVI-D |
| Api supported: | OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 18.2 cm x 6.9 cm |
Aprašymas
The ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB graphics card is a powerful tool for gamers and creative professionals. With its NVIDIA GeForce RTX 3050 processor and 6 GB of GDDR6 SDRAM, it delivers high-quality visuals and performance. The card's 96-bit bus width and 14 Gbps memory speed ensure that images are crisp and movements are smooth, even at resolutions up to 7680 x 4320.
Designed to keep cool under pressure, it features a dual fan design, dual ball bearing fans, and AUTO-EXTREME technology, ensuring durability and reliability. The inclusion of 2nd gen Ray Tracing Cores and 3rd gen Tensor Cores brings games to life with realistic lighting and shadows, while NVIDIA Ampere GPU technology provides the computational power needed for demanding tasks.
Whether you're gaming, streaming, or working on complex creative projects, the ASUS GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB offers the performance, reliability, and compatibility needed to excel.
Funkcijos
NVIDIA Ampere streaming multiprocessors: the Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency
2nd Generation RT Cores: experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole level of ray-tracing performance
3rd Generation Tensor Cores: get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS
These cores deliver a massive boost in game performance and AI capabilities
OC edition: Boost Clock 1537 MHz (OC Mode) / 1507 MHz (Default Mode)
IP5X dust resistance offers protection from particle ingress for better durability
Dual-ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs
A 2-slot design maximizes compatibility and cooling efficiency for superior performance in small chassis
Auto-Extreme technology uses automation to enhance reliability