AMD RyzPRO 5955WX 4.5GHz WRX80 16/32 BOX
Gamintojas: AMD
Prekės kodas (MPN): 100-100000447WOF
Prekės kodas (MPN): 100-100000447WOF
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 1592,52 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | AMD Ryzen ThreadRipper PRO 5955WX / 4 GHz processor - PIB/WOF |
| Product type: | Processor |
| Processor type: | AMD Ryzen ThreadRipper PRO 5955WX |
| Number of cores: | 16-core / 32 threads |
| Cache: | 64 MB |
| Compatible processor socket: | Socket sWRX8 |
| Processor qty: | 1 |
| Clock speed: | 4 GHz |
| Max turbo speed: | 4.5 GHz |
| Manufacturing process: | 7 nm |
| Features: | "Zen 3" Core Architecture |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas Demanding professional workstation users rely on a variety of applications in their workflow, each with different compute requirements that, when properly addressed, yield improved performance and productivity. AMD Ryzen ThreadRipper PRO processor builds on battle-tested performance and capability to provide artists, architects, and engineers with the ability to optimize their professional workstation experience by addressing common lightly threaded and multi-threaded bottlenecks. With improved maximum boost frequencies throughout the entire stack and 16 cores, it provides high memory capacity and bandwidth, along with ample PCIe 4.0 lanes. These features can lead to decreased render times, increased creative flexibility, faster simulation solving, efficient assembly rebuilds, and seamless interaction with 3D assets. Funkcijos Excellent performance Ultimate professional platform AMD PRO technologies |
| Product description: | AMD Ryzen ThreadRipper PRO 5955WX / 4 GHz processor - PIB/WOF |
| Product type: | Processor |
| Processor type: | AMD Ryzen ThreadRipper PRO 5955WX |
| Number of cores: | 16-core / 32 threads |
| Cache: | 64 MB |
| Compatible processor socket: | Socket sWRX8 |
| Processor qty: | 1 |
| Clock speed: | 4 GHz |
| Max turbo speed: | 4.5 GHz |
| Manufacturing process: | 7 nm |
| Features: | "Zen 3" Core Architecture |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas
Demanding professional workstation users rely on a variety of applications in their workflow, each with different compute requirements that, when properly addressed, yield improved performance and productivity. AMD Ryzen ThreadRipper PRO processor builds on battle-tested performance and capability to provide artists, architects, and engineers with the ability to optimize their professional workstation experience by addressing common lightly threaded and multi-threaded bottlenecks. With improved maximum boost frequencies throughout the entire stack and 16 cores, it provides high memory capacity and bandwidth, along with ample PCIe 4.0 lanes. These features can lead to decreased render times, increased creative flexibility, faster simulation solving, efficient assembly rebuilds, and seamless interaction with 3D assets.
Funkcijos
Excellent performance
Ultimate professional platform
AMD PRO technologies